Właścicielka Stajni - Agnieszka Gzyl

Twórcą Stajni Jaekel jest Agnieszka Gzyl – czynny instruktor jazdy konnej, hipoterapeuta oraz instruktor natural horsemanship. Od 40 lat związana z końmi, jeździectwem, hipoterapią, a od 20 lat zajmująca się także naturalną pracą z końmi w języku koni. Obecnie w trakcie zdobywania certyfikatu: „Monty Roberts Introductory Course Of Horsemanship” w Wielkiej Brytanii. Co miesiąc w Stajni Jaekel prowadzi szkolenia natural horsemanship, na które przyjeżdżają zainteresowani z całej Polski.

Doświadczona hipoterapeutka osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ruchowo. Organizatorka hipoterapeutycznych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci. Prowadzi także zajęcia z końmi i osobami dorosłymi pomagające budować samoocenę i poczucie własnej wartości oraz uporać się z wieloma życiowymi lękami.

Nasza Stajnia obecnie

Nasza specjalnością jest prowadzenie treningów wyłącznie indywidualnie. Nie mamy grup, a jazdy dla początkujących i średnio zaawansowanych jeźdźców odbywają się w spokojnej atmosferze. Oprócz dobrze wyposażonego i oświetlonego placu mamy również halę do jazdy, która w zimne, deszczowe, śnieżne czy też wietrzne dni zapewnia nam komfort pracy pod czujnym okiem bardzo przyjaznych i świetnie wyszkolonych instruktorów.

Prowadzimy również indywidualne, ogólnorozwojowe zajęcia jeździeckie dla najmłodszych (4-6 lat), budujące poczucie własnej wartości, empatię, obowiązkowość a fizycznie równowagę, motorykę ruchu czy sensorykę w każdym aspekcie.

Latem zapraszamy na półkolonie a zimą na ferie – również w formule półkolonii.

Mamy najwyższej klasy sprzęt z najlepszymi certyfikatami ochrony. Kaski oraz kamizelki na miejscu do dyspozycji. Nasze konie są świetnie wyszkolone, bardzo przyjazne i bezpieczne we współpracy. Dobieramy je rozmiarami i poziomem edukacji do wzrostu i umiejętności jeźdźców.

Zajmujemy się także hipoterapią, pod okiem wykwalifikowanego hipoterapeuty z wieloletnim doświadczeniem. Pomagamy dzieciom z problemami psychologicznymi, środowiskowymi, źle radzącymi sobie w grupie, ze spektrum autyzmu, z zespołem Down’a oraz z porażeniem mózgowym.

Historia naszej Stajni

Villa Jaekel w Jasienicy Dolnej (wtedy niemieckim Niederhermsdorf) wraz ze sporymi stajniami i okazałą stodołą powstała w roku 1909, wybudowana przez Gustava Jaekel – miejscowego przedsiębiorcę, który oprócz olbrzymich magazynów z nawozami, był również właścicielem mleczarni, piekarni i młyna. Gustav wraz z żoną Emilią (z domu Schmidt) i trójką dzieci: Marią, Otto i Hubertem wiedli dostatnie i spokojne życie do wybuchu II wojny światowej. Co prawda prawie do samego końca jej trwania nie zostali bezpośrednią dotknięci walkami, jednak już w styczniu 1945 roku musieli opuścić rodzinną posiadłość uciekając przed frontem radzieckim i przymusowymi wysiedleniami. 

Emilia z córka Marią jeszcze do lat 90 tych XX wieku mieszkały w Bad Aibling pod Monachium a sama Maria była wykładowca w jednym z monachijskich uniwersytetów. Niestety o powojennych losach jej dwóch braci i ojca nic więcej nie wiemy. Ślad się urwał… 

Po wojnie, w ramach przesiedleń z centralnej Polski, gospodarstwo zostało podzielone i Villa Jaekel wraz z częścią stajni i stodoły została zamieszkana przez Pana Augustyniaka, który przyjechał wraz z rodziną gdzieś spod Warszawy. Później willę nabył Ślązak – Pan Jerzy Roczek, a po śmierci jego i jego żony i wielu latach wynajmowania pojedynczych mieszkań w willi, całość nabyliśmy my. Od początku naszej obecności tutaj staramy się przywrócić pamięć o pierwszych właścicielach i budowniczych tego miejsca, o których historia w przeróżnych zawieruchach zapomniała. 

Stąd Villa i Stajnia Jaekel – tak, jak ja nazywano na pocztówkach z Niederhermsdorf z tamtego okresu.

Gustav Jaekel miał koni dwadzieścia. Niestety wraz z ich rodziną zniknęły one z Willi Jaekel, a potem wraz z postępem techniki z całej Jasienicy Dolnej.

Nasza stajnia, która działa już ponad 4 lata przywróciła konie temu miejscu, z czego bardzo się cieszymy.

Umów dziecko na lekcję próbną!