Nasza Stajnia obecnie

Historia naszej Stajni

Villa Jaekel w Jasienicy Dolnej (wtedy niemieckim Niederhermsdorf) wraz ze sporymi stajniami i okazałą stodołą powstała w roku 1909, wybudowana przez Gustava Jaekel – miejscowego przedsiębiorcę, który oprócz olbrzymich magazynów z nawozami, był również właścicielem mleczarni, piekarni i młyna. Gustav wraz z żoną Emilią (z domu Schmidt) i trójką dzieci: Marią, Otto i Hubertem wiedli dostatnie i spokojne życie do wybuchu II wojny światowej. Co prawda prawie do samego końca jej trwania nie zostali bezpośrednią dotknięci walkami, jednak już w styczniu 1945 roku musieli opuścić rodzinną posiadłość uciekając przed frontem radzieckim i przymusowymi wysiedleniami. 

Emilia z córka Marią jeszcze do lat 90 tych XX wieku mieszkały w Bad Aibling pod Monachium a sama Maria była wykładowca w jednym z monachijskich uniwersytetów. Niestety o powojennych losach jej dwóch braci i ojca nic więcej nie wiemy. Ślad się urwał… 

Po wojnie, w ramach przesiedleń z centralnej Polski, gospodarstwo zostało podzielone i Villa Jaekel wraz z częścią stajni i stodoły została zamieszkana przez Pana Augustyniaka, który przyjechał wraz z rodziną gdzieś spod Warszawy. Później willę nabył Ślązak – Pan Jerzy Roczek, a po śmierci jego i jego żony i wielu latach wynajmowania pojedynczych mieszkań w willi, całość nabyliśmy my. Od początku naszej obecności tutaj staramy się przywrócić pamięć o pierwszych właścicielach i budowniczych tego miejsca, o których historia w przeróżnych zawieruchach zapomniała. 

Stąd Villa i Stajnia Jaekel – tak, jak ja nazywano na pocztówkach z Niederhermsdorf z tamtego okresu.

Gustav Jaekel miał koni dwadzieścia. Niestety wraz z ich rodziną zniknęły one z Willi Jaekel, a potem wraz z postępem techniki z całej Jasienicy Dolnej.

Nasza stajnia, która działa już ponad 3 lata przywróciła konie temu miejscu, z czego bardzo się cieszymy.

Umów dziecko na lekcję próbną!